Bilgisayar Oyunlarım Ağır Çekim’de Çalışıyor !

               “Ağır’caa”
Herkeze Merhabalar. ilk defa yaşadığım bu durum “Bilgisayar Oyunlarım Ağır Çalışıyor” sorunu’nun Detay,izlediğim yol, Neler yapabiliriz ? gibi bir yazı hazırladım. Umarım sizler için’de faydalı olur.

Öncelikle kullandığım bilgisayar bir, Diz Üstü-Laptop ve tabiki bu sorun Masa Üstü veya Diz Üstü-Laptop’larda oluşabilecek bir sorun.

Kullandığım Diz Üstü-Laptop’umun sistem özellikleri;
işletim Sistemi: Windows 7-64bit
işlemci: intel Core i5-210M 2.30GHz
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GT 540M-1GB
Bellek-Ram: 4GB

Steam platformu üzerinden oynuyorum oyunlarımı. Hiç bir sorun yokken belli bir süre sonra oyun açtığım Diz Üstü-Laptop bilgisayarım’da oyunların ağır çekim’de oynadığını farkettim.

Sistemim özelliklerin’de oynadığım iki Online-Çevrim içi oyunlarım ise Rocket League ve CS:GO. Rocket League oyununu açıp oynamaya başladığım’da oyunun yavaş(Ağır Çekim’de) çalışdığını farkettim ve hemen resmi steam sayfası ve oyunun resmi sitesine baktım, acaba server’larda sıkıntımı var dedim baktığım’da bir uyarı yoktu, tekrar oyuna girdiğim’de aynı sorunun devam ettiğini farkettim. Hemen sol üsteki FSP değerlerine baktığım’da normal olduğunu farkettim, yani hiç sorun yoktu. Steam uygulamasını tekrar kapatıp açtım ve CS:GO oyununa girdiğim’de Online-Çevrim içi olarak aynı sorunun olduğunu farkettim, hemen ilgili steam sisteminin resmi haber kaynağına baktığım’da
hiç bir sorun bildirisi yoktu.

internet bağlantısını kapatıp öyle oynamaya başladım oyunlarımı çevrim içi olmadan, botlara karşı ve aynı sorun yinede devam ediyordu. Steam dışın da normal bir oyun açıtğım da ilgili aynı sorun orda da vardı. Bunun dışında bilgisayarım da hiç bir sorun yoktu, gayet normal çalışıyordu ve dedim oyunlar ile ilgili bi sıkıntı var. Dedim HDD’mi bir sorun oluştu, daha öncede belirttiğim gibi normal çalışıyordu Bilgisayarım.

Evet oyunlar ile ilgili ve hemen internet’de aramalara başvurdum ve bir çok oyuncu’da benim yaşadığım sorunu yaşamış ve bir çok öneri içinde ise en çok Ekran Kartı sürücülerinin güncellenmesi önerilmiş.

Peki ben sorunumu nasıl çözdüm ? Bilgisayarım kapatıp bir gün sonra açıp tekrardan oyuna ve oyunlara girdiğim’de Yavaş-Ağır çekim sorunun kendinden çözüldüğünü farkettim.

Biz neler yapabiliriz ? Bu sorunu yaşayan oyuncu arkadaşlara tavsiyeler.
-Kullandığınız ilgili platformun ve oyunlarınızın Online-Çevrim içi alt yapısında sorun olmadığından emin olun.
-Ve kısa zamanda güncellemeler aldıysanız bu güncellemelerin sorun oluşturmadığından emin olun (Platform ve Oyun güncellemeleri).
-Kullandığınız oyun platformu dışında, direkt bilgisayarınıza kurduğunuz bir oyunu deneyiniz.
-Bilgisayarınızı tamamen yeniden başlatıp, ilgili platform ve oyunlarınızı yeniden oynamayı deneyiniz.
-Ekran kartı sürücünüz güncel değil ise en güncel sürüm indirip kurup deneyiniz.

Not: Edindiğim yeni bilgi ve detay çözümlerini bu konuya ekleyeceğim, iyi oyunlar.